1

Dziś zacznę trochę niestandardowo, a mianowicie od filmiku  – zobaczcie jak wygląda u nas w stajni trening konia na bieżni :), a później zapraszam do lektury, będzie wiele ciekawych informacji i zdjęć, które mam nadzieję pomogą podjąć decyzję co wybrać.

 

 

Jeśli myślicie, że bieżnie czy karuzele dla koni to wynalazek XXI wieku, to nic bardziej mylnego – okazuje się, że można się doszukać opracowań i obrazków opisujących te maszyny już w XIX wieku. Wtedy oczywiście nie były one używane do treningu koni sportowych tylko wykorzystywane były w rolnictwie i przemyśle – nie zmienia to jednak faktu, że podstawy działania były bardzo podobne, a wręcz identyczne. Na dowód rzućcie okiem na tą ilustrację z 1880 roku opublikowaną przez Scientific American i zeskanowaną z książki Victorian Inventions gdzie wynalazek ten znalazł swoje zastosowanie do „zasilania” piły tarczowej, ale używane były również do pompowania wody, kręcenia młyna czy wytwarzania energii elektrycznej. No to tyle jeśli chodzi o ciekawostki z historii, a teraz przejdźmy do szczegółów.

Russian Man Uses Horse Treadmill to Power Circular Saw

Zarówno bieżnia jak i karuzela ma tylu samo zwolenników jak i przeciwników. Postarajmy się jednak ocenić co jest lepsze, a może niezbędne jest i jedno i drugie.

Zróbmy więc małe porównanie.

2

3

Wielkość

Bieżnia to znakomite urządzenie dla osób, które są ograniczone miejscem w stajni. Można ją postawić zarówno w budynku jak i na zewnątrz, ale wtedy powinna być zadaszona. Przeciętna długość bieżni to ok. 6 m i szerokość ok.130 cm więc sami widzicie, że dość łatwo można wygospodarować dla niej miejsce.

Podobny obraz

Jeśli chodzi o karuzele to tu górnej granicy w wielkość chyba nie ma – oczywiście to żart, ale mający w sobie trochę prawdy – to znaczy każda firma produkująca karuzele generalnie wykona taką dużą karuzelę jaką tylko sobie zażyczycie – oczywiście takiej opcji nie ma w przypadku bieżni.

4

7

 

Szybkość

W obu przypadkach szybkość tempa, w którym chodzą konie jest regulowana. Na karuzeli można ją podkręcić do kłusa.  Natomiast jeśli chodzi o bieżnie, to na rynku są nawet takie, które umożliwiają trening koni w galopie – nie są to jednak standardowe bieżnie. Większość ma maksymalne tempo ustawione na szybki stęp z możliwością zmiany kąta nachylenia co umożliwiają również trening konia pod górę lub w dół. Co jest absolutnie znakomitym rozwiązaniem jeśli chodzi o trening mięśni zadu, grzbietu, siły i kondycji.

 

 

9

8

Ilość trenowanych koni.

Otóż jeśli chodzi o karuzelę to jest to absolutnie jej wielki atut ponieważ możemy do niej wstawić kilka koni jednocześnie co daje dużą oszczędność czasu – w przypadku bieżni w normalniej stajni sportowej bieżnia chodzi praktycznie od rana do wieczora ponieważ możemy do nie wstawić tylko jednego konia.

Podobny obraz

Programy

Dostępne na rynku bieżnię i karuzele mają po kilka programów o różnej długości i stopniu trudności. Dla przykładu, bieżnia, którą mamy w stajni ma 9 programów, które dopieramy odpowiednio dla danego konia. Oczywiście na panelu sterowania można ustawić wszystkie parametry indywidualnie jeśli jakiś koń tego wymaga. Najkrótszy program ma 12 m, a najdłuższy, przeznaczony dla koni w mocnym treningu to 36 minut gdzie koń w różnym tempie chodzi zarówno do góry jak i na dół. Moduł nachylenia taśmy w dół jest opcją dodatkową, którą trzeba domówić. Niestety karuzela umożliwia trening koni jedynie na płasko.

10

11

Zastosowanie

Zarówno bieżnia jak i karuzela przeznaczone są głównie do treningu koni, ale używa się ich również podczas leczenia i rehabilitacji, podnoszenia kondycji i rozwoju mięśni, a także jako formę relaksu.

12

Bezpieczeństwo

Producenci i jednego i drugiego będą zapewne twierdzić, że są one tak samo bezpieczne. Ja jednak osobiście uważam, że jednak bieżnie są chyba bezpieczniejsze. Po pierwsze zawsze koń, który trenuje w pojedynkę jest mniej narażony na jakiś wypadek gdyż zwyczajnie spokojnie sobie chodzi, a po drugie bieżnie posiadają fotokomórkę, która natychmiast wyłącza taśmę jeśli koń na przykład się potknie czy upadnie. W przypadku karuzeli chyba nie ma takiej opcji – oczywiście poprawcie mnie jeśli się mylę.

20 13

Ciekawostka

Myślę, że wielu z Was nie wiedziało, ale na rynku dostępne są również bieżnie wodne – gdzie koń trenuje chodząc w wodzie – ogólne zastosowanie się nie zmienia, ale bieżnia posiada dodatkowo zbiorniki na wodę i pompę.

Znalezione obrazy dla zapytania aqua treadmill for horses

Znalezione obrazy dla zapytania aqua treadmill for horses

Mam nadzieję, że post się przyda – na dole podaję jeszcze kilka linków do producentów gdyby ktoś potrzebował – w przypadku bieżni, którą mamy w stajni to mogę podać bezpośredni kontakt do firmy w Niemczech gdzie my dokonaliśmy zakupu. Już kilka osób w Polsce skorzystało z naszego kontaktu i wiem ,że są bardzo zadowoleni 🙂

Bluza w szarym kolorze z kwiatami z wiosennej kolekcji Flower Collection jest już dostępna w sprzedaży – zapraszam wszystkich zainteresowanych do kontaktu bezpośrednio ze mną, a w przyszłym tygodniu będą do kompletu spodnie dresowe z kwiatkami i czapeczki 🙂 – mam nadzieję, że będą się Wam podobać 🙂

SNAPCHAT- DALIALITTLEM

INSTAGRAM- DALIALEHMANN

GRUPA FB- EQUESTRIAN LIFESTYLE BY DALIA LEHMANN

No to do zobaczenia kochani – w tym tygodniu jedziemy do Łącka na finał HPP 🙂 – zabieram Quitoki, Annchen i jako wsparcie jedzie Casalka –  konie wyjeżdżają już w czwartek rano, a ja dojadę do nich dopiero popołudniu bo niestety muszę iść jeszcze do szkoły napisać sprawdzian, ale potem szybciutko do mich koników 🙂 – będziemy walczyć więc bądźcie z nami. Będą snapy i zdjęcia – a jak się uda to nakręcę też filmik.  Jak zawsze czekam na Wasze komentarze i pozdrawiam Was mocno 🙂

A i jeszcze dziękuję Oli za pomoc w przygotowaniu postu.

15

Dzisiaj do postu wybrałam bluzę mojego projektu Flower Collection, czarne bryczesy Piceur, koszulkę Tomy Hilfiger i czapeczkę Nike.

Oczywiście kolejny post w drodze 🙂

Strony producentów:

www.4horses.pl

http://www.equiprojekt.pl/79_bieznie-dla-koni.html

http://www.karuzela.ppp.pl/

https://www.kraft-horsewalker.com/pl/strona-glowna/index.php

Możesz również lubić

6 comments

Odpowiedź

WOW 🙂 – mega past, a szara bluza chyba jeszcze ładniejsza niż ta czarna 🙂

Odpowiedź

A wiesz może jaki jest przedział cenowy za bieżnię? 🙂
Trzymam kciuki za HPP! 😀

Odpowiedź

Dziękuje za kciuki 🙂 – przydadzą się na 100%. 🙂 Jeśli chodzi o ceny bieżni to trzeba sprawdzać u producentów ponieważ to zależy od modelu i oczywiście od rabatów jakie uda się wynegocjować. W poście dodałam kilka linków gdzie można je kupić.

Odpowiedź

Dalia, pierwszy link coś nie kontaktuje 😉
Świetny post

Odpowiedź

Mam ogólne pytanie. Jaki jest cel prowadzenia tego bloga? (informacyjny, rozrywkowy, a może dla przyjemności)

Odpowiedź

Добрый день.
Его рекомендуют употреблять при бронхитax, воспалениях и повреждениях кожи. мистерио парфюм Escentric 01 – больше ощутимая вариация на тему молекулы Iso E Super. женская туалетная вода кристиан лакруа Черная пятница 2015: дизайн-студия Kolizhanka html css шаблон парфюмерия Вы можете приобрести неограниченное количество Купонов для себя и в подарок из расчета 1 Купон = 1 заказ. популярный женский парфюм Качественная парфюмерия бывает оригинальная и изготовленная по лицензии . html css шаблон парфюмерия Духи начали выпускаться в 2012 году. парфюмерия fm 208
Туалетная вода аэтуаль парфюмерия и косметика склады москва прайсы парфюмерия cirkus fentezi бритни. самые дорогие мужские ароматы
Позвольте попрощаться.

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany Required fields are marked *


*