We wrześniu, październiku niestety letnie temperatury odchodzą w zapomnienie, a my z Naszymi końmi zaczynamy powoli wracać na hale bo razem ze spadkiem temperatury dzień kończy się szybciej i nie jest już tak przyjemnie jak przez ostatnie 5 miesięcy.

Related image

Moje konie cały rok są w dość intensywnym treningu, który wymaga od nich zaangażowania psychicznego i fizycznego dlatego często wracają z treningu spocone nawet wtedy kiedy nie ma już upałów. Spocony koń i zimy wiatr niestety może skończyć się przewianiem i niechcianą chorobą dlatego właśnie żeby tego uniknąć i pomóc koniowi sportowemu w przetrwaniu okresu zimowego decydujemy się na golenie i derkowanie.

Golenie koni to temat bardzo powszechny w jeździeckim świecie i decyduje się na ten krok praktycznie każdy zawodnik. Trzeba pamiętać jednak, że jeśli nie mamy warunków potrzebnych ogolonemu koniowi do pracy zimą takich jak hala czy też Nasz koń nie jest w stałym treningu należy bardzo dokładnie przemyśleć tę kwestię. Zazwyczaj takie konie świetnie radzą sobie z zimnem ze swoją naturalną sierścią nie potrzebując ani golenia ani derkowania, przyzwyczajają się one i aklimatyzują do panujących temperatur bez szkody na zdrowiu.

Zazwyczaj goleniem zajmują się wykwalifikowane do tego osoby, ale nic nie stoi na przeszkodzie żebyście wykonali tę czynność sami posiadając odpowiedni sprzęt, umiejętności i oczywiście przygotowanego do tego konia.

 

Konie są różne i nie każdy dobrze reaguje na ten zabieg, ponieważ wiąże się on z hałasem, dość długim staniem w jednym miejscu i dotykaniem miejsc delikatnych na jego ciele, dlatego tak ważna jest doświadczona osoba wykonująca usługę bądź nadzorująca ją.

Jeśli Wasz koń jest bardzo niespokojny bądź niebezpieczny podczas golenia warto zasięgnąć rady i pomocy lekarza weterynarii tak by uniknąć szkody na zdrowiu Waszym i Waszego konia. Na rynku jest wiele dostępnych środków uspokajających jak różnego rodzaju pasty, które pozwalają na bezpieczne przeprowadzenie czynności.

https://www.tornadosklep.pl/p/5728/equanimity-feromony-over-horse?fbclid=IwAR2o08kYWRZxjGGXznceAnIhycr9FAV4nVRK564YVgLoeIoijk4OWc1htJQ

Equanimity Feromony over-horse

 

 

Jak już wiemy, kto będzie golił naszego konia trzeba upewnić się, że sprzęt, który będzie używany jest sprawny, prawidłowo zakonserwowany i najwyższej jakości bo nie tylko strach wierzchowca może być przyczyną zrobienia krzywdy, ale również tępe noże mogą zranić konia. Maszynka powinna byż prawidłowo naostrzona, jest to bardzo istotna kwestia.

Ja w stajni mam cały zestaw do golenia firmy Lister:

Image result for maszynka do golenia koni

Ale oczywiście na rynku są też inne dobre oferty.

Tak więc te kroki już za Nami. Teraz pozostał Nam wybór derki bo zaraz po ogoleniu musimy ubrać w nią konia ponieważ jego naturalna ochrona – sierść nie będzie pomagała mu już utrzymać odpowiedniej temperatury ciała.

Znalazłam dla Was bardzo ciekawą tabelkę, która podpowiada gramaturę derki do odpowiednich warunków atmosferycznych z której możecie skorzystać, ale również warto mieć na uwadze, że każdy koń jest inny i należy na bieżąco monitorować samopoczucie konia. Nie możemy pozwolić żeby zmarzł, ale nadmierne przegrzanie jest równie niebezpieczne i może skończyć się nawet kolką.

Image result for clipped horse blanketing guide.

No i pamiętajmy, że derkę mieć warto zawsze więcej jak jedną w razie zniszczenia, wybrudzenia czy innych derkowych tragedii, które przeżywają podczas noszenia, a to wiążę się z kwestią finansową często nie małą co warto mieć na uwadze przed podjęciem decyzji o postawieniu w nią konia.

Oto różne sposoby golenia:

Jest ich naprawdę wiele, jednak najbardziej popularne jest golenie całego ciała konia łącznie z głową i nogami. 

 

Golenie jedynie ciała, bez nóg.

Image result for horse clipped without legs and head

Oraz golenie na zachodzie nazywane ‚trace clip’ dla koni średnio pracujących polegające na wygoleniu dolnej części szyi, brzucha oraz słabizny aż do zadu. (najczęściej spotykane u kucyków)

Popularne jest również pozostawienie sierści pod czaprakiem/siodłem, miejsca na ostrogi oraz wygalanie wzorków na zadzie konia w celu urozmaicenia zimowego golenia i elementu humorystycznego bądź kwestii upodobań właściciela.  

Na pierwszym miejscu i o tym należy pamiętać zawsze, czego byśmy nie robili Naszemu koniowi to jego dobro i samopoczucie. Konie to zwierzęta bardzo delikatne i wbrew swoim gabarytom nie zawsze tak dzielne jak na to wyglądają. Dlatego ważne jest żeby nie zawieść zaufania zwierzęcia, które Nam ufa, że nie zrobimy mu krzywdy i ponad wszelkie wygody dla Nas z tego płynące obserwować to czy koniowi będzie z tym tak samo dobrze.

Choć przyznam szczerze, że nie jestem fanką wygolonych wzorków na zadzie, zobaczcie ciekawe pomysły 🙂

Related image

Image result for clipped horse design

.

A czy Wy w tym roku zdecydowaliście się na ogolenie swoich koni czy pozostawiliście je w naturalnym wydaniu? 😀

Koniecznie podzielcie się w komentarzach!

 

Ja natomiast jak zawsze zapraszam Was do obserwowania mnie na wszystkich moich social mediach: Facebooku, Intagramie, YouTube – gdzie już niedługo filmik z treningów Nadii i Snapchacie oraz czekajcie na następne wpisy na blogu bo te już niedługo.

Dziękuję Marcie Hetman za pomoc w przygotowaniu wpisu 🙂

Chciałabym również Wam bardzo podziękować za tak fantastyczny odzew pod ostatnim postem po chwilowej przerwie. Trzymajcie się Wy i Wasze konie ciepło w derkach lub nie i do usłyszenia niedługo!

 

Możesz również lubić

2 comments

Odpowiedź

🔥❤🔥

Odpowiedź

Pamietam twoje wszystkie kucyki miały fajne wzorki na zadkach 🤓

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany Required fields are marked *


*