LONGINES GLOBAL CHMAPIONS TOUR

Kiedy zapewne  większość informacji z tego weekendu będzie dotyczyć zawodów CSI w Lesznie ( które oczywiście również będę śledzić 🙂 ) – postanowiłam  jako alternatywę , ale również i nawiązanie do tego wydarzenia rozpocząć cykl artykułów, które przybliżą Wam najlepsze i najbardziej prestiżowe imprezy jeździeckie na świecie. Są to zawody różnej rangi, w rożnych krajach, ale jednak coś je łączy 🙂 – znakomite przygotowanie, obłędne ośrodki  oraz  topowa obsada. Jednym słowem niepowtarzalne wydarzenia sportowe na które czeka każdy kibic i cały świat jeździecki.

Zaczynamy od imprezy wyjątkowej i mojej ulubionej, która choć jest na rynku zaledwie kilka lat to na dobre wpisała się w czołówkę tego co nazywamy elitarnymi zawodami jeździeckimi, zawody o których marzy każdy jeździec i które wyznaczyły standardy jeśli chodzi o poziomom organizacji i wysokości nagród.

Global Chamion Tour, bo o nim tutaj mowa to zawody organizowane przez  wyjątkowo charyzmatyczną postać, a mianowicie Jana Topsa, byłego jeźdźca – obecnie milionera – sprzedawcę końmi i doświadczonego przedsiębiorcę, o którym mówi się, że czego nie dotknie zamienia się w sukces – nie dziwi więc fakt, że zorganizowane przez niego zawody stały się absolutnie top ligą. Pionierska formuła zawodów została tak wymyślona i zaplanowana, aby pozyskać jak największą ilość sponsorów oraz widzów z całego świata, tak aby dać szansę  jeźdźcom i koniom zaprezentowania się jak najszerszej publiczności. Jeźdźcy wraz ze swoimi końmi podróżują po całym świecie od Emiratów, przez Stany zjednoczone, aż Europę i biorą udział w 5* zawodach, w których pule nagród  sięgają 300-400.000 euro. Dodatkowo jeźdźcy zbierają też punkty rankingowe, które na koniec cyklu pozwalają wyłonić zwycięzce, który był najlepszy przez cały ten okres czasu – on właśnie otrzyma kolejną nagrodę w wysokości 100.000 euro więc musicie przyznać, że jest o co walczyć. Tu  muszę zaznaczyć, że w tych zawodach może brać udział zaledwie 32 najlepszych jeźdźców ze światowego rankingu FEI więc rywalizacja jest obłędna i jak można się domyślać niebrakuje emocji i wrażeń zarówno dla zawodników jak i kibiców.

Za niecałe dwa tygodnie, a dokładniej już 3 listopada rozpoczną się kolejne zawody  LGCT, które odbędą się w stolicy Kataru- Doha. Będą to ostatnie zawody w tym sezonie zakończone  wielkim finałem. Zawody o takiej randze zawsze  organizowane są w największych i najdroższych miastach świata, a jeźdźcy traktowani są jak prawdziwe gwiazdy, zapewnia im się obsługę, hotele i wszystkie wygody o jakich tylko mogą zamarzyć.

W tym roku cykl został rozszerzony o kolejne miasta i obecnie obejmuje 14 imprez, a na czele rankingu stoi Szwed Rolf-Goran Bengtsson

img_5895

Jest to zapewne niesamowite przeżycie móc uczestniczyć w zawodach tej rangi i zorganizowanych na tym poziomie.

Chciałabym Wam jednak przypomnieć, że w Polsce też mieliśmy niesowitą imprezę, która właśnie przypominała jedne z zawodów Global Champion Tour, a mianowicie Cavaliada Kołobrzeg – zawody te były wzorowane na imprezie w Miami , gdzie zawodnicy podobnie jak my w Kołobrzegu startowali na plaży, to było wyjątkowe wydarzenie w Polsce – dlatego jeśli chcecie poczuć tą atmosferę, musicie być na Cavaliadzie Kołobrzeg w przyszłym roku. A  tu podaję Wam link do postu o Kołobrzegu LINK.

img_6562

Miami Beach

_sgb0933

Penelope Leprevost

I to właśnie ta kwietniowa impreza w Miami rozpoczęła tegoroczny cykl , a w pierwszym Grand Prix  zwyciężyła Edwina Tops- Alexander, która jest  żoną głównego założyciela tych zmagań Jana Topsa. Już tydzień później odbyły się drugie zawody tym razem w Meksyku, gdzie w konkursie Grand Prix triumfował Roger-Yves Bost.

 

img_8219

Roger-Yves Bost

Następnymi miejscami były po kolei Antwerpia, Szanghaj, Hamburg, Madryt, Chantilly, Cannes, Monako, Paryż, Cascais, Valkenswaard, Rzym, Wiedeń i Doha. 

_x1i9992

Wszystkie wyniki z tych zawodów znajdziecie na globalchampiontour.com

1_47y9174

Denis Lynch

Myślę, że wyjątkowo zasłużonym zwycięstwem była wygrana GP przez Ludgera Beerbauma w Hamburgu na koniu Castello.

_sgc3897

Na uwagę zasługuje, również niezwykła para Bengtsson i Casall ASK, która  wygrała – dwa konkursy Grad Prix w tym sezonie, pierwsze w Paryżu, drugie w Valkenwaard- było to zarazem ósme  ich zwycięstwo w dotychczasowej karierze rozgrywek LGCT.

_sgc7717

 

GLOBAL CHAMPION LEAGUE

Są to z kolei  rozgrywki grupowe, działa to na bardzo podobnych zasadach co wszystkie drużynowe Puchary Narodów, albo można to też porównać do konkursów drużynowych odbywających się podczas Polskiej Ligi Jeździeckiej. Jest dwanaście zespołów, 4-5 osobowych  stworzonych do GCL oraz oddzielny ranking podsumowujący wszystkie dotychczasowe zebrane punkty. Aktualnie prowadzi w tym rankingu team- Valkenswaard United, w którym są Bertram Allen, John Whitaker, Eduardo Menezes, Emily Moffitt.

sgc3318

United Valkenwaards

Zobaczcie całe zestawienie wszystkich zespołów.

14625375_10208770367715046_982237250_n

Moim ulubionym zespołem jest Miami Glory, który niestety aktualnie zajmuje dopiero 11 miejsce czyli  przedostatnią pozycję w rankingu. W składzie Miami Glory są Scott Brash, Kent Farrington, Georgina Bloomberg, Kimberly Prince oraz Jessica Mendoza. Mam nadzieję, że w następnym roku dopisze im jeszcze lepsza forma.

maxresdefault

sgc5991

Od lewej:  Georgina Bloomberg, Kent Farrington, Jessica Mendoza,  Kimberly Prince, Scott Brash

Jeśli jesteście ciekawi, jacy jeźdźcy należą do innych teamów, podaję LINK

A tu cały ranking po 14 rozegranych zawodach:

14600621_10208770367755047_887134678_o

Dokładniejsze zasady rozgrywek zespołowych:

  1. przeszkody maksymalnej wysokości 150/155 cm,
  2. konkurs dwu-nawrotowy,
  3. do drugiego nawrotu wchodzi tylko 8 zespołów,
  4. jeśli po dwóch nawrotach pierwszy i kolejne zespoły będą miały taki sam wynik, rozgrywana (zarządzana) jest rozgrywka,
  5. zajęte miejsce przeliczne na punkty: 1-30,2-27, 3-25, 4-23, 5-20, 6-19, 7-18, 8-17, 9-16, 10-15, 11-14, 12-13

_sgc0061

 Global Champions League słynie z niesamowitych nagród , w całych wzmaganiach wszystkie zespoły mają  o co walczyć, łączna pula na sezon 2016 to €7.500.000, w tym pula na ranking €4.500.000. 

film-longines-global-champions-tour-grand-prix-of-vienna-1600x900

Powracając do indywidualnej rywalizacji, w tym roku może się jeszcze dużo wydarzyć, jeśli chodzi o ranking, to tak jak wspomniałam prowadzi Szwed Rolf-Göran Bengtsson, lecz ma bardzo małą przewagę nad drugą w tym momencie Edwiną Tops- Alexander, ponieważ różnica między punktami, które zdobyli wynosi tylko 5 pkt, podobnie jak w przypadku ligi, konkursów zespołowych, indywidualnie też przeliczane są w zależności od zajętego miejsca, a wygląda to następująco,(miejsce-punkty):  1- 40, 2- 37, 3- 35, 4- 33, 5- 32, 6- 31, 7- 30, 8- 29, 9- 28, 10- 27.

14572561_10208770367835049_933699656_o

Sami widzicie, że praktycznie wszystko jest możliwe w Katarze, ja osobiście najbardziej liczę na Edwinę, bardzo żałuje, że nie wystartuje zeszłoroczna zwyciężczyni całego cyklu Luciana Diniz, która niestety aktualnie ma kontuzje.

Luciana Diniz on Fit For Fun

Luciana Diniz

 

Myślę, że Christian Ahlmann, również może awansować z  trzeciej pozycji. Cały ten sezon pod kątem wszystkich startów miał bardzo udany, niestety nie udało się mu wywalczyć medalu na Igrzyskach w Rio. Dlatego wydaje mi się , że będzie próbował jakoś to sobie zrekompensować.

_sgc3323

Christian Ahlmann

Na pewno jednym z moich marzeń, jest to ,żeby móc kiedyś wystartować na zawodach takiej rangi. Najbardziej podoba mi się rywalizacja zespołowa, ponieważ jest to sport na wysokim poziomie, a do tego jeszcze jest  bardzo fajną zabawą, gdzie  trzeba również jednoczyć siły w drużynie. Sama wiem po sobie, że zawsze lubiłam Puchary Narodów, między innymi dlatego, że cały team działa razem, nikt wtedy w drużynie nie rywalizuje między sobą.

_sgb4245

A czy wiedzieliście, że Longines Global Champions Tour ma w swojej ofercie odzież  między innymi; kurtki, bluzy, kamizelki i inne akcesoria? Osobiście najbardziej podoba mi się ta kamizelka ,wygląda super tylko  ciekawe jak  jest z jakością.

LINK– kamizelka cena: € 75

img_7487

Więcej rzeczy znajdziecie tutaj  LINK, dostępne są, również ubrania dla mężczyzn i dzieci. Co prawda nie ma tam dużego wyboru, ale sądzę, że i tak super mieć chociaż coś z takich zawodów, sama widziałam jak wiele osób kupowało takie gadżety na Cavaliadzie. Myślę, że fajnie czasem mieć jakąś pamiątkę z wyjazdu 🙂

_h5i3028

Marcus Ehning

 

1gcl7

Oliver Philipearts
Zwróćcie uwagę na ochraniacze 🙂

_89r8879

Stadion, Doha

Mam nadzieję, że ten artykuł Wam się spodobał – ja uwielbiam tego typu przedsięwzięcia – fascynuje mnie determinacja i konsekwencja założycieli. Lubię czytać i poznawać genezę takiego sukcesu. Dajcie znać co myślicie, jakie imprezy są Waszymi ulubionymi i jakie chcielibyście poznać bliżej. Kolejny post już wkrótce – obecnie pracuję nad kolejnym wpisem o sprzęcie oraz nad moim nowym projektem, którym są projektowane przez ze mnie koszule turniejowe – pierwsze zdjęcia już udostępniłam na FB i cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, dlatego teraz bardzo się do tego przykładam i już niebawem zaprezentuję kolejne modele – trzymajcie za mnie kciuki 🙂

Możesz również lubić

4 comments

Odpowiedź

Dalia super post ! Czekam na więcej takich 🙂

Odpowiedź

No nieźle 🙂 Super post – czekam na kolejny wpis.

Odpowiedź

Genialny post! 🙂 Będziesz na Cavaliadzie w Warszawie? Można do Ciebie podchodzić? Z jakich materiałów zaprojektowałaś koszulkę i ile kosztuje jej zamówienie u krawcowej? Skąd bierzesz materiały? 🙂 Myślisz, że do tej pory startując w zawodach regionalnych jest jakaś szansa na znalezienie sponsora? Warto pisać do marek/firm i pytać czy lepiej dać sobie spokój i pogodzić się z brakiem funduszy na rozwój? Dzięki za odpowiedź. 🙂

Odpowiedź

Będę, pewnie śmiało możesz podchodzić 😉 Jeśli chcesz mogę Ci coś odowiedzieć w wiadomości np, na Instagramie czy Facebooku 🙂 Więcej powiem Ci też jak się spotkamy na Cavaliadzie ❤️?

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany Required fields are marked *


*