Znalezione obrazy dla zapytania dalia lehmann

W ubiegłym tygodniu, jak pewnie wiecie, dobiegły końca rozgrywki HPP z finałem w Łącku, który dla naszego teamu okazał się bardzo udany :). Okres kwalifikacji był dla nas w stajni bardzo pracowitym czasem. Kiedy dobiegł końca, muszę Wam powiedzieć, że czułam się naprawdę zmęczona, ale zarazem bardzo szczęśliwa :). Zrobiłam sobie więc tygodniową przerwę. Musiałam się trochę zresetować i pomyśleć jeszcze raz o tym, jak to wszystko wyglądało. Dzisiejszy wpis jest trochę inny niż wszystkie, ale wydaje mi się, że to temat dość ważny – zresztą zobaczymy jakie będą Wasze odczucia po jego przeczytaniu.

MOTYWACJA CZYLI YES YOU CAN !

Zdjęcie użytkownika Stas Mulyar.

Nie wiem czy się ze mną zgodzicie, ale chyba każdy z nas ma czasami momenty zwątpienia. Wtedy zadajemy sobie pytania „I po co mi to wszystko, może to nie dla mnie, a może zwyczajnie się do tego nie nadaję? „. Skąd wziąć w takiej sytuacji siłę i motywację, aby pokonać przeszkody na drodze? Jak się otrząsnąć i pracować dalej? -z takimi dylematami postaramy się wspólnie zmierzyć, w dzisiejszym poście 🙂

Zdjęcie użytkownika Ola Komorska.

Cel

Motywacja jest potrzebna wszystkim, zarówno jeżdżącym wyczynowo, jak i rekreacyjnie. Trenując jeździectwo powinniśmy wyznaczać sobie cel i konsekwentnie do niego dążyć. Cel to nasz punkt na mapie, do którego zmierzamy, a trening to droga jaką wybieramy, aby tam dotrzeć. Ja zawsze określam swój cel na początku danego sezonu i zastanawiam się jak go osiągnąć. Robię sobie plan i staram się go realizować. Dzielę drogę do celu na mniejsze etapy i koncentruję się głównie na nich – traktując osiągnięcie ostatecznego celu jako wynik dobrze zrealizowanych mniejszych etapów.  Może posłużę się tutaj przykładem. Na początku sezonu zadecydowałam, że moim celem jest HPP. Nie myślałam od razu o samym finale, tylko o poszczególnych kwalifikacjach – rozpisaliśmy konie i rzeczy, które trzeba było przepracować.  Wszystko po to, aby możliwie jak najspokojniej  dotrzeć do celu. Jest super, gdy wszystko odbywa się wg. ustalonego wcześniej planu. Rzeczy bardziej się komplikują, kiedy nie wszystko idzie po naszej myśli, tak jak to było np. w moim przypadku – wtedy bardzo ważny jest spokój i motywacja.

Znalezione obrazy dla zapytania dalia lehmann

Co jest przyczyną ?

Zacznijmy od tego, w jakich okolicznościach pojawia się  problem i co może być przyczyną? Otóż przyczyn spadku motywacji do pracy może być bardzo wiele: przepracowanie, spadek formy, złe nastawienie do pracy. Najczęściej jednak następuje w chwili, gdy ponosimy porażkę lub ich cały szereg. Niby każdy z nas jest przygotowany na niepowodzenie, lecz jeśli przychodzi ono zupełnie niespodziewanie lub następuje jedno po drugim – zaczynają się schody. Jest to całkiem naturalne, ponieważ może nas to po prostu przytłoczyć.

Znalezione obrazy dla zapytania dalia lehmann

Potykamy się i wstajemy

Przyznam się Wam  szczerze, że parę razy już mnie to spotkało, dlatego wiem to z własnego doświadczenia. Co tu dużo szukać, zdarzyło się tak całkiem niedawno, a mianowicie w czasie trwania kwalifikacji do HPP. Pierwszą kwalifikację pojechałam dobrze i wygrałam wśród juniorów – realizując tym samym pierwszy etap mojego planu. Jednak pewnie pamiętacie, że później nie poszło mi tak jak bym tego chciała . Byłam wtedy bez formy, moje konie również. Początkowo nastawiłam się pozytywnie i nie koncentrowałam się na tym za bardzo. W momencie, w którym mój plan zaczął się sypać, czyli gdy słabo pojechałam 3 kolejne kwalifikacje, to rzeczywiście trochę w to wszystko zwątpiłam. Moja motywacja spadała prawie do zera.

Na całe szczęście nie trwało to długo. Szybko omówiliśmy temat w moim teamie i zdiagnozowaliśmy problem – otóż czasami jak za bardzo chcesz, to Ci to nie wychodzi. Trzeba wtedy szybko się otrząsnąć i wrócić do realizacji planu, a nie koncentrować się na wygranych. I tak też zrobiłam – na czwartej kwalifikacji było już lepiej – to pozwoliło mi trochę naładować akumulatory i tym samym zmotywowało do jeszcze cięższego treningu.

Znalezione obrazy dla zapytania dalia lehmann

Realizować założenia

Ostatnia wygrana kwalifikacja była idealny motywatorem przed finałem. Konie skakały obłędnie, a ja zrealizowałam większość założeń jakie mieliśmy. Czułam się dość pewnie, gdyż wiedziałam, że mam ze sobą najlepszy na świecie team, a moje konie są znakomicie przygotowane. Mając doświadczenie z poprzedniego roku wiedziałam już, że decyzję o tym, którego konia wybiorę do finału trzeba zostawić do ostatniej chwili. Dodatkowo uspokoił mnie fakt, że w razie czego, obie klacze były gotowe.

Sami więc widzicie, że bywa różnie, ale trzeba szukać rozwiązań i próbować rożnych metod na odzyskanie motywacji. Nie każda metoda będzie dobra dla wszystkich. Jednemu wystarczy rozmowa, a drugiemu kilka dni przerwy. Szukajcie swoich rozwiązań, ale pamiętajcie, że samemu jest dużo trudniej – warto rozmawiać i prosić o pomoc przyjaciół, trenera i najbliższych 🙂

Znalezione obrazy dla zapytania motywacja

A teraz przedstawię Wam kilka sposobów na to jak nie stracić motywacji i jak radzić sobie w trudniejszych chwilach :).

  • Najważniejsze jest ustalenie do czego dążymy. Powinniśmy zadać sobie pytanie, czy nie ustawiliśmy sobie za wysoko poprzeczki. Każdy z nas chciałby jak najszybciej osiągnąć sukces, ale warto najpierw zastosować metodę małych kroków i powoli piąć się w górę. 

dsc6063

Podobny obraz

  • Nigdy nie zapominajmy ile jesteśmy warci. Ani opinia innych, ani żadne porażki nie powinny zmienić naszej oceny o samym sobie. Warto w tym momencie wrócić do chwil kiedy np. dobrze przejechaliśmy parkur lub zostaliśmy pochwaleni przez trenera.

17836945_10210413482951900_690439917_o

 

  • Po porażkach powinniśmy nastawić się raczej na pracę i treningi  i nie rozpamiętywać nieudanego startu. Przede wszystkim, jeśli jest to szereg niepowodzeń, wprowadzić zmiany. Chodzi tu między innymi o zmianę nastawienia, treningu, aby spróbować nowych, innych metod nauki.

  • Znajdź swój własny sposób na motywację. Każdy z nas reaguje inaczej na bodźce z zewnątrz i ma zupełnie inne potrzeby. Mi na przykład bardzo pomaga oglądanie moich dawnych przejazdów, oczywiście tych najbardziej udanych. Wtedy zawsze mówię sobie, że dam radę i zbieram w sobie siłę. Jeśli nie macie takich filmów, mogą być to też zdjęcia. To naprawdę działa, wypróbujcie sami.

 

  • Powinniśmy otaczać się osobami, które w nas wierzą, które podnoszą nas na duchu. Może być to przyjaciel, rodzic, trener, luzak lub inna bliska osoba. W takim okresie warto z kimś szczerze porozmawiać. Taka osoba spojrzy na sytuację z zupełnie z innej perspektywy.

38Q8433

 

Znalezione obrazy dla zapytania dalia lehmann

  • Kolejnym pomysłem jest słuchanie motywujących piosenek, a nawet oglądanie filmików stworzonych właśnie w celu zmotywowania do działania. Wstawię tu kilka linków do filmów, które pokazują piękno jeździectwa i dodają siły do walki. Nie wiem jak wy, ale gdy oglądam tego rodzaju filmiki, to najchętniej od razu wsiadłabym na konia. Sami zobaczcie 🙂

W jednym z filmów ktoś dodał mój skok na Odysce z Kołobrzegu :)) – ciekawe czy ktoś z Was nas wypatrzy 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kochani, warto próbować wszystkiego, aby osiągnąć cel. Trzeba być jednak gotowym na ciężką pracę i poświęcenia, a potem oczekiwać efektów. Po drodze może być rożnie, ale musimy być twardzi i wierzyć, że się uda. Problemy są po to, by je rozwiązywać, bo przecież kto da radę jak nie My 🙂

Pozdrawiam Was mocno i trzymam kciuki za Wasze sukcesy. Czekam na komentarze i Wasze podpowiedzi, jak radzić sobie w różnych sytuacjach

Znajdziecie mnie : Buziaki i dziękuję za wszystkie gratulacje – jesteście kochani 🙂

SNAPCHAT- DALIALITTLEM

INSTAGRAM- DALIALEHMANN

GRUPA FB- EQUESTRIAN LIFESTYLE BY DALIA LEHMANN

Oczywiście kolejne posty w drodze – dajcie znać, co ma być pierwsze: „Przegląd kamizelek” czy „Jak dbać o sprzęt?” – czekam na info  🙂

Za tydzień jedziemy na zawody do CSI Linz – to pierwszy etap przygotowań do Mistrzostw Europy 2017 – zabieram Anchen i Quitoki .

Będą snapy i zdjęcia – zapraszam 🙂

equestrianstyle equestrianlifestyle designbydalia

1_max

 

Znalezione obrazy dla zapytania dalia lehmann

Dziękuję za zdjęcia KadraSkoki.pl, Karol Rzeczycki, Stas Mulyar, Świat Koni, Julia Zagdańska ☺️

Możesz również lubić

7 comments

Odpowiedź

Super motywujący i inspirujący post !
Myślę, że każdy z nas ma takie chwile kiedy zupełnie tracimy motywację, ale ważne jest aby się nie poddawać ! ❤
Ja poprosiłabym o post o pielęgnacji sprzętu, bo myślę, że przydałby się akurat teraz, kiedy wiele osób wraca do intensywnych treningów po zimie 😉

Odpowiedź

Dzięki ! A post o pielęgnacji sprzętu pojawi niedługo ??

Odpowiedź

świetny post od razu czuje się zmotywowana do działania 🙂

Odpowiedź

Pisałam już na Facebook’u podziękowania za tak niesamowicie motywujące słowa, ale teraz dopiero zrozumiałam jak odważna i silna musisz być żeby pisać o takich rzeczach, otwierać się przed Nami i przyznawać do własnych słabości..to właśnie czyni Cie niezastąpioną motywacją i przykładem do naśladowania, dziękuję ❤️ tak jak napisałaś – bywa różnie, ale jak się coś kocha to na koniec i tak zawsze wszytsko będzie dobrze i tego Tobie i sobie życzę ?? Mam nadzieję, że kiedyś będę mogła podziękować Ci za to osobiście kiedy z Twoim zastrzykiem motywacji i moją ciężką pracą spotkamy się na jednym parkurze na naszych kopytnych przyjaciołach ? ??marzenia, ale pokazujesz, że jeśli się wierzy wszytsko jest osiągalne ?
P.S co do następnego posty to ja bym poprosiła kamizelki ?

Odpowiedź

Wybierasz sie w tym roku na Mistrozstwa Polski?

Odpowiedź

Może zrobisz jakiś post na temat organizacji sprzętu jeździeckiego np. w pace lub szafie?
Szukam inspiracji?

Odpowiedź

Świetny pomysł 🙂 – dziękuję i cieszę się, że odwiedzasz mojego bloga 🙂 Pozdrawiam Cię mocno.

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany Required fields are marked *


*