0a3

Pielęgnacja konia sportowego przed treningiem.

Już od dłuższego czasu pytacie mnie o różne rzeczy z codziennego życia w stajni – jak dbam o swoje konie, jak planuję starty i treningi. Jakich używam suplementów, paszy czy kosmetyków do pielęgnacji – dlatego postanowiłam przygotować kilka oddzielnych postów dotyczących tych spraw. Dzisiaj zajmiemy się podstawową pielęgnacją konia przed treningiem – wydawać się może, że nie mam tu za dużo o czym mówić, ale ja postaram się Was przekonać , że to bardzo ważny temat.

W naszej stajni używaliśmy najróżniejszych kosmetyków – jedne były lepsze, drugie gorsze i nie chce tu rzucać nazwami ponieważ kiedy je stosowałam nie przykładałam jeszcze tak dużej wagi do szczegółów i właściwości produktów jak robię to teraz kiedy prowadzę bloga więc było by chyba nie fair nie testują czegoś dokładnie wystawiać recenzję – w moich testach chcę Wam przedstawiać wiarygodne opinie na temat produktów, które stosuję i wiem dokładnie jakie mają działanie – i wydaje mi się, że jak do tej pory chyba to się udaje – otrzymuję od Was informacje, że na podstawie mojego testu zdecydowaliście o zakupie danej rzeczy i właśnie o to chodzi, abyśmy wiedzieli co dobrego jest na rynku 🙂

Over Horse

Od jakiegoś już czasu u nas w stajni używamy kosmetyków i produktów firmy Over-Horse. W oddzielnym poście opisze dokładniej ich działanie, ale dzisiaj oczywiście też będę używać ich produktów – są skuteczne, wydajne i mają bardzo praktyczne i wygodne opakowania – zresztą zobaczcie sami.

0a10

Dlaczego tak ważna jest właściwa pielęgnacja konia ?

Codzienna kosmetyka jest niezbędna, aby utrzymać konia w pełni sił oraz dobrym stanie fizycznym. Czyszczenie jest bardzo ważne, ponieważ poprawia ukrwienie i kondycję całego ciała, ale ma też ważny aspekt psychologiczny, a mianowicie pozwala nawiązać bliższe relacja z koniem – jako przykład mogę tu podać przypadek kiedy np. koń nie do końca ufa człowiekowi – pielęgnacja może taką sytuację polepszyć i wypracować  więzi emocjonalne pomiędzy jeźdźcem, a koniem.

Przed treningiem najważniejsze do wyczyszczenia są partie ciała, do których bezpośrednio przylega sprzęt. Jeśli zrobimy to nie dokładnie, koń bardzo łatwo może się obetrzeć, dlatego właśnie tak ważna jest dokładna pielęgnacja.

0a

 

Po pierwsze, sprawdzić czy wszystko jest w porządku.

Na samym początku powinniśmy precyzyjnie obejrzeć całego konia, aby sprawdzić czy wszystko jest w porządku, czasami koń podczas kładzenia się, czy kulania w boksie  może uderzyć się np. w nogę – taka pierwsza inspekcja pozwala szybko wychwycić taka sytuację, dlatego zawsze oglądamy konia jeszcze przed wyprowadzeniem z boksu traktując ten zabieg jako cześć całej pielęgnacji. Zazwyczaj nie są to poważne urazy, lecz należy natychmiast zareagować na taką dolegliwość. Warto tez sprawdzić przy tej okazji oczy – może się zdarzyć, że koń zaprószył je sobie sianem lub słomą i wtedy należy je przemyć i najlepiej zakroplić. Wszystko to robimy po to, aby mieć pewność, że nasz koń podczas treningu jest zdrowy i dobrze się czuje co jest absolutnie sprawą priorytetową – przynajmniej dla mnie.

0a8

0a9

Po drugie bezpieczeństwo – uciekinierom mówimy nie.

Niezmiernie ważne jest, aby przy wszystkich czynnościach związanych z końmi zawsze zachowywać bezpieczeństwo. W związku z tym należy od razu założyć kantar i przywiązać konia, by nie miał możliwości wyjścia z boksu czy stanowiska na którym go czyścimy. Może nam się wydawać, iż znamy naszego konia na tyle, że nie ma opcji, aby uciekł. Jest to niestety błędne myślenie ponieważ , nawet jeśli koń jest dobrze wychowany, powinniśmy brać poprawkę na to, że jest to tylko zwierzę.

0a50a4

 

Wyczyść kopyta!

Przed wyprowadzeniem konia z boksu nie można zapomnieć o wyczyszczeniu kopyt, po pierwsze aby sprawdzić czy w kopycie czegoś nie ma  ponieważ koń może się podbić, a po drugie aby sprawdzić strzałki, pęciny i piętki – jeśli zauważymy w tym obszarze np. małe strupki, może być to początek grudy i tu również należny natychmiast reagować. Każda zmiana powinna być wychwycona i jak najszybciej zdiagnozowana, gdyż im szybciej zastosujemy leczenie tym szybciej nasz koń wróci do dobrej formy.

Dodatkowym aspektem jest również zachowanie czystości w stajni – czyścimy kopyta to po to, aby nie roznosić ściółki z boksów po wszystkich pomieszczeniach – podobnie robimy wracając z treningu żeby, nie roznosić po stajni podłoża.

0a60a7

Znalezione obrazy dla zapytania kopystki

http://www.equitom.com.pl/search/Kopystki/?category=9,31,50

Myjka lub stanowisko

W naszej stajni po wyprowadzeniu konia z boksu zawsze przywiązujemy go na stanowisku, może być to też myjka lub solarium. Niektórzy wolą czyścić konia w boksie, jednak na stanowisku dostęp do konia jest znacznie wygodniejszy, nie przeszkadza nam ściółka i nie musimy co chwile przesuwać konia z jednej strony na drugą. Poza tym jest to o wiele bardziej higieniczne gdyż  wszystkie zanieczyszczenia zostają poza boksem.

00

00a

Shine bright like a dimond.

Kolejnym krokiem jest pielęgnacja grzywy i ogona. Jeśli zauważymy, że górna część ogona jest wytarta, może to świadczyć o wysuszeniu lub podrażnieniu naskórka. Jeśli nie jest to nic poważnego wystarczy użyć preparatu na świąd ogona, jeśli jednak problem narasta należy zadzwonić po lekarza, dlatego że czynniki mogą być różne. Rozmawiałam kiedyś z weterynarzem i tłumaczył mi, że wycieranie ogona może być spowodowane również pasożytami, więc nie należny tego lekceważyć.

Przed rozczesywaniem włosów, zawsze psikamy je bardzo dobrze wszystkim znanym Sheenem, zazwyczaj  używamy specjalnej szczotki do ogona, ale jeżeli koń ma rzadki ogon, lepiej tylko wybrać rękoma słomę z włosów.

Jeśli koń stoi w boksie na trocinach nieuniknione jest użycie szczotki, najlepiej w tej sytuacji sprawdza się zwykła – ryżowa.

Muszę jeszcze dodać , że przed zawodami nie warto psikać Sheenem grzywy, gdyż może to bardzo utrudnić zaplatanie koreczków, a jeśli jesteśmy już przy tym temacie, to już za kilka dni  mam dla Was cały post o zaplataniu „Jak zrobić idealne koreczki – ślimaki”. U nas w stajni absolutnym specjalistą od tego zadania jest Ola, która zgodziła się wsiąść udział w następnej sesji i pokazać Wam krok po kroku jak ona to robi 🙂

Jeśli grzywa i ogon są już wyczyszczone przechodzimy do kolejnego etapu

0a13

0a14

0a17

0a15

Znalezione obrazy dla zapytania szczotka do ogona Znalezione obrazy dla zapytania over horse shine do ogona

https://www.tundra.pl/dla-konia/akcesoria-do-czyszczenia/szczotki-i-grzebienie-do-grzywy-i-ogona/szczotka-york-axel-do-grzywy-i-ogona-14488-k.html

https://www.gnl.pl/dla-konia/horse-and-leather-care/horse-care/coat-mane-tail/preparat-do-grzywy-i-ogona-over-horse-cheval-silk.html

Jeśli grzywa i ogon są już wyczyszczone przechodzimy do kolejnego etapu

Teraz głowa

Używamy tylko miękkich i delikatnych szczotek – robimy to wolno ponieważ konie są bardzo wrażliwe jeśli chodzi o tą partię ciała – zwłaszcza okolice oczu i uczy. Zauważyłam, że nawet najodważniejsze konie reagują w tych miejscach – staramy się więc oszczędzić im stresu i sprawić aby ta część zabiegu również była przyjemna i miła. Po użyciu szczotki często też przecieramy głowę wilgotnymi chusteczkami, ale nie jest to konieczne. Generalnie wilgotne chusteczki w stajni przydają się w najróżniejszych sytuacjach – do czyszczenia koni, ale również sprzętu. Pamiętajcie jednak aby nie używać do czyszczenia koni tych samych chusteczek co do innych rzeczy – powinniśmy mieć dwa oddzielne opakowania.  Jest to zwyczajnie bardziej higienicznie – szczególnie kiedy przecieramy chusteczkami okolice oczu. Oczywiście do przetarcia głowy można też użyć futerka lub zwykłego ręcznika – ale pamiętajcie zawsze powinny być to rzeczy przeznaczone tylko do tego.

Znalezione obrazy dla zapytania szczotki do czyszczenia głowy koniaZnalezione obrazy dla zapytania szczotki do czyszczenia głowy konia

https://sklep.bergo.pl/Szczotkadoczyszczeniagowykoniazkoziegowosiawaldhausen

http://www.kegle.pl/szczotki/2442-szczotka-fair-play-do-czyszczenia-glowy-konia.html

Powoli kończymy – czyli reszta ciała

Następnie czyścimy całe ciało – tu możemy zmienić szczotkę na Magic Brush i użyć zgrzebła. Ogólnie u nas w stajni rzadko się zdarza aby konie miały jakąś mocno posklejaną sierść ponieważ kąpiemy je kilka razy w tygodniu, ale jeśli nie macie takiej możliwości zgrzebło rozwiąże ten problem. Oczywiście na rynku jest ich pełna gama do wyboru ja jednak sugeruję abyście wybierali zgrzebła gumowe.  Ciało konia czyścimy w jednym kierunku, krótkimi ruchami pozbywamy się kurzu i innych zanieczyszczeń w kierunku do zadu konia.

00a1

00a2

Znalezione obrazy dla zapytania szczotki do czyszczenia głowy konia

Można je kupić w wielu sklepach cena ok 22 zl https://kashtan.pl/pl/p/MAGIC-BRUSH-Szczotka-do-czyszczenia-konia/433

Znalezione obrazy dla zapytania szczotka ryżowa do czyszczenia koniaPodobny obraz

Cena ok 15-16 zł

http://www.moliver.pl/szczotka-ryzowa-york-p-795.html

„Bez kopyt nie ma konia”

Kopyta to jedna z bardziej problematycznych części ciała, wiele koni ma problemy z przesuszaniem się kopyt, dlatego używamy smaru i oleju, co znacznie poprawia ich kondycje. Są one wtedy nawilżone, bardziej elastyczne i mniej się kruszą. Jeśli koń ma problemy z kopytami można kupić specjalne preparaty, odżywki, a nawet paszę, która polepszy ich stan, oczywiście zaleca się też podawać tego typu odżywki profilaktycznie, dlatego jest to z pewnością dobra inwestycja.

Pamiętajmy, że problemy z kopytami, często powodują kulawiznę lub przeradzają się w jeszcze poważniejszą kontuzje, dlatego tym bardziej trzeba o nie dbać!

 

0a190A20

0A21

0a199

0a2

Znalezione obrazy dla zapytania olej do kopyt over horseZnalezione obrazy dla zapytania smar do kopyt over horse

http://www.horsehouse.pl/pl/Produkt/Olej-do-kopyt-Over-Horse.html

http://sklepkarina.pl/over-horse-smar-do-kopyt-hoof-protect-p-5489.html

Złota rada.

Dodatkowo, jeśli macie czas i możliwość, warto koniowi posmarować kąciki pyska wazeliną, dzięki temu unikniemy otarć od wędzidła, czy pasków od ogłowia. Jeśli akurat nie mamy w stajni wazeliny można też użyć zwykłego kremu Nivea, choć działanie jest znacznie gorsze.

 

0a

0a1

0

Wazelina dostępna jest w każdej aptece, cena około 2 zł.

Możemy siodłać !

Po zrobieniu powyższych czynności, możemy z czystym sumieniem zacząć siodłać konia, mam nadzieję, że post był przydatny głównie dla początkujących :).

Do sesji wybrałam rzeczy jednej z moich ulubionych firm – True Rider – bluzy i kamizelki tej marki sprawdzają się każdej sytuacji. Są nie tylko wygodne i świetnie wykonane, ale też wyjątkowo ładne.

Zapraszam tez Was do zobaczenia nowej wiosennej kolekcji.

Zdradzę Wam też małą tajemnicę, że  już wkrótce zaprezentuje Wam True Rider po mojemu – domyślacie się co to znaczy ? 🙂

http://www.truerider.eu/

A przy przygotowaniu postu pomagała mi Flora i tu wielkie dziękuje dla niej i mojego cudownego fotografa 🙂

9

A tym czasem do zobaczenia w Poczerninie. Zabieram tam Annchen, Cos I Can i Caretine – to następny i tym samym ostatni etap HPP więc będziemy walczyć o kolejne punkty 🙂

Jeśli macie jakieś pytania lub uwagi to znajdziecie mnie na:

SNAPCHAT- DALIALITTLEM

INSTAGRAM- DALIALEHMANN

GRUPA FB- EQUESTRIAN LIFESTYLE BY DALIA LEHMANN – dodawajcie nowych członków, komentujcie i wymieniajcie się Waszymi uwagami na różne tematy – razem stworzymy grupę gdzie będzie można znaleźć odpowiedź na każde pytani 🙂 To własnie na grupie zamieszczam wszystkie nowości i ciekawski.

Ściskam Was mocni i już szykuję kolejny wpis. 🙂

117

34

Możesz również lubić

6 comments

Odpowiedź

Fajny post, jednak uważaj bardziej na błędy. Widać, ze jesteś młoda, ambitna i mądra.
(fair* ; wziąć)

Odpowiedź

Dziękuje za uwagę i miłe słowa ? – już poprawione ? . Większość rzeczy robię sama i dlatego czasami błędy się wkradają. Cieszę się jednak, że czytasz i zawsze serdecznie zapraszam.

Odpowiedź

Twoje posty są zawsze bardzo ciekawe ? Mam pytanie… jakie masz na sobie bryczesy na zdjęciach ??

Odpowiedź

Widzę, że grono firm się poszerza – gratulacje i jak zawsze super post. 🙂

Odpowiedź

jestem ciekawa czy faktycznie przed każdym treningiem sama zajmujesz sie w taki sposob koniem. to bardzo pracochłonne, Ty jeździsz codziennie na wielu koniach, a masz prócz tego inne obowiązki…

Odpowiedź

Cześć Wika – oczywiście jeżdżąc kilka koni dziennie kiedy mam szkołę to nie jestem w stanie robić tego sama i w tedy pomagają mi dziewczyny Ola i Flora. Ale jak czasami jeżdżę dwa konie to wtedy bez problemu wszystkie prace wykonuję sama gdzie wierz mi bywało i tak, że w Krzepielowie jeździłam 7 koni i również wszystkie szykowałam sobie sama – czasami tak bywa, jak trzeba to trzeba :).

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany Required fields are marked *


*