Pierwsze zawody- czyli jak się ubrać.

Ten post to kolejna odpowiedź na Wasze liczne pytania.  Ostatnio dostałam wiadomość od jednej dziewczyny, która pisała do mnie, że jeździ konno już od kilku miesięcy i planuje swój pierwszy start. Prosiła o radę, jak się ubrać i o czym pamiętać. Nie była to pierwsza tego typu wiadomość, więc zdecydowałam się przygotować ten wpis, jako poradnik dla osób w podobnej sytuacji. Nie znaczy to oczywiście, że zapomniałam o poście o kamizelkach, czy czyszczeniu siodeł – będą  niedługo, obiecuję :). Zbieram jeszcze tylko wszystkie informację, żeby dokładnie powiedzieć Wam co i gdzie możecie znaleźć. 🙂

strój jeżdziecki na zawody

Po pierwsze – wygoda !

Pierwszy start w zawodach jeździeckich zawsze wiąże się z stresem i nerwami. Warto pamiętać, aby nie dokładać sobie problemów z niewygodnym czy źle dobranym strojem. Zawsze przed startem, kiedy będziemy mieć na sobie nowe rzeczy, koniecznie trzeba je wcześniej przymierzyć i zobaczyć jak się czujemy w całym komplecie. Sprawdzamy czy frak lub spodnie nie krępują naszych ruchów, a buty nie cisną lub nie obcierają nóg. Tylko wtedy kiedy mamy pełen komfort możemy w całości skupić się na startach i zawodach. Warto więc wszystko zaplanować dużo wczesnej, aby mieć czas na ewentualne przeróbki lub wymianę.
daliadalia dwa

Obowiązkowo

Zaczynając przygotowania należy pamiętać, że każda dyscyplina jeździecka jasno określone przepisy dotyczące stroju. Otóż w przypadku skoków, bo tą dyscypliną się zajmiemy, PZJ wymaga, aby zawodnik wyglądał schludnie, estetycznie i elegancko. Dodatkowo musi mieć obowiązkowe ochronne okrycie głowy czyli kask, marynarkę w dopuszczonych kolorach czyli czarne, czerwone, zielone, granatowe, niebieskie, brązowe lub szare. Jeżeli zawodnik chciałby wystartować w innym kolorze fraka, musi dokonać specjalnej rejestracji i uiścić odpowiednią opłatę za zmianę ubioru.

Ponadto wymagana jest także koszula jeździecka + obowiązkowy dla mężczyzn krawat oraz spodnie jeździeckie, czyli bryczesy w jasnym kolorze. Najlepiej gdy są one białe, ale jasno beżowe również są dopuszczalne. Ostatni element to obuwie jeździeckie, czyli oficerki lub sztyblety z czapsami.

 

equestrian outfit

bryczesy

Wyjątek

Zawodnicy, którym przysługuje prawo noszenia mundurów, mogą w nich startować podczas zawodów konnych zgodnie z przepisami organizacji ustalających wzór umundurowania. Tylko oni są zwolnieni z wcześniej opisanego stroju jeździeckiego z wyjątkiem kasków.

Podobny obrazPodobny obraz 2

Inne części garderoby

O użyciu innych elementów garderoby jak np. rękawiczek czy kamizelek ochronnych decyduje już sam jeździec. W większości przypadków skoczkowie noszą czarne rękawiczki, ale widziałam również kilku z nich w białych. Nie jest to zabronione, lecz częściej widuje się je jednak u ujeżdżeniowców.  Natomiast jeśli chodzi o kamizelki ochronne to w naszym kraju nie są one obowiązkowe, choć ja osobiście uważam, że do pewnego wieku (podobnie jak np. ma to miejsce w Austrii) powinny być wymagane…- ale to już temat do innego postu :).

Podobny obraz 3

Czas

Większość drobnych elementów garderoby na zawody uda się kupić od ręki w sklepach internetowych czy stacjonarnych. Problem stanowią jednak np. buty, które wiele firm robi wyłącznie na zamówienie i trwa to zazwyczaj ok 6-8 tygodni, więc nie zostawiajcie tego na ostatnią chwilę. Nie łatwo jest też od ręki kupić idealny frak, ponieważ sklepy zazwyczaj w ofercie posiadają zaledwie kilka sztuk w najbardziej standardowych kolorach, więc jeśli szukasz fraka w którymś z rzadkich kolorów lub jesteś np. wysoką dziewczyną, która ma długie ręce 🙂 – to również zaplanuj to wcześniej. Trzeba się będzie dokładnie pomierzyć i liczyć z okresem oczekiwania podobnym jak w przypadku butów. Podobnie może być z kaskiem jeśli szukasz jakiegoś wyjątkowego modelu.

equestrian outfit edwina tops aleksander

Znalezione obrazy dla zapytania Charlotte Casiraghi equestrianPodobny obraz

Dużo łatwiej jest już z koszulami, bryczesami czy rękawiczkami – są one dużo tańsze i sklepy mogą sobie pozwolić na trzymanie ich w większej ilości w magazynach.

equestrian tumblr

Oczywiście jeśli kupujecie zwykłe standardowe koszule są one dostępne od ręki. Jednak w przypadku modeli szytych na specjalne zamówienie to sytuacja może się powtórzyć, ale z drugiej strony macie pewność, że będzie ona wyjątkowa 🙂 i  wcale tu nie mam na myśli tylko swoich projektów :), choć oczywiście serdecznie zapraszam do zakupów gdyż uważam, że wyróżniają się one na tle innych. Dziewczyny, które je noszą wielokrotnie do mnie pisały, że moje projekty wzbudziły zainteresowanie :). Ja również osobiście byłam już kilka razy w podobnej sytuacji, z czego strasznie się cieszę i bardzo Wam dziękuję. No, ale idąc dalej widzicie, że skompletowanie pełnego stroju to nie kwestia jednego dnia, dlatego planujcie to możliwie jak najwcześniej i dajcie sobie czas na podjęcie dobrej decyzji.

Podobny obraz000000000000000000

 

Przepisy

Należy wziąć pod uwagę fakt, że zgodnie z przepisami nieodpowiedni strój może wpłynąć na niedopuszczenie nas do startów. Komisarze zawodów mają prawo podjąć taką decyzje i odsunąć nas od startów. Dodatkowo strój jeździecki musi być noszony nie tylko podczas samego przejazdu, ale również podczas otwarcia zawodów, prezentacji i ceremonii rozdania nagród. Dodatkowo prawo do noszenia godła mają wyłącznie aktualni członkowie kadry narodowej.

Zresztą w tej kwestii najlepiej dobrze zapoznać się z przepisami, które znajdziecie w linku poniżej.

LINK

 

equestrian tumblr 2

Ja zawsze staram się, aby mój strój był jak najprostszy, a jedyna ekstrawagancja na jaką sobie pozwalam to czerwony frak jak również moje koszule z dodatkiem koronki. Stawiam na komfort i wygodę, gdyż uwierająca marynarka czy za małe buty to ostatnia rzecz jakiej mi potrzeba podczas zawodów. Pod ostatnimi zdjęciami podaję Wam kilka linków gdzie można kupić podstawowe rzeczy:).

Jeśli będziecie mieć dodatkowe pytania, w takim lub innym temacie, piszcie i komentujcie- jak zawsze jestem do Waszej dyspozycji 🙂

Snapchat – DALIALITTLEM

Instagram – DALIALEHMANN

Grupa na fb – EQUESTRIAN LIFESTYLE BY DALIA LEHMANN

A już za tydzień zapowiadane wcześniej zawody w Linz 🙂 – już nie mogę się doczekać :). W międzyczasie postaram się wrzucić kolejny post.

To do usłyszenia i buziaki 🙂

equestrian outfit judy melchior

Gdzie kupić ?

KASK

Samshieldy- LINK

Charles Owen- LINK LINK

Gpa- LINK

FRAK

Animo- LINK

Equiline- LINK

Kingsland- LINK

Spooks- LINK

KOSZULA

DesignbyDalia-LINK

OFICERKI

Parlanti- LINK

Hippica- LINK

RĘKAWICZKI

Roeckl- LINK

Samshield- LINK

A to zdjęcie z mojego pierwszego startu 🙂

Zdjęcie użytkownika Dalia Lehmann.

 

Możesz również lubić

3 comments

Odpowiedź

Świetny post! Bardzo się przyda. ? Mam jednak jedno pytanie: czy podczas części skokowej egzaminu na BOJ lub SOJ kamizelka ochronna jest konieczna? Czy można pojechać w koszuli/fraku? Bo słyszałam, że kamizelki są niewygodne i krępują ruchy.

Odpowiedź

Cześć Dalia 🙂 🙂 – kamizelki u nas nie są obowiązkowe, możesz zdawać odznakę we fraku lub koszuli. Dzięki za komentarz i pozdrawiam.

Odpowiedź

Super post ! ?
Mimo, że nie jeżdżę sportowo w siodle, ( startuje w konkurencji powożenia) post bardzo mnie zaciekawił 😀

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany Required fields are marked *


*