ogłowie 5

 

DY’ON MAKE THE DIFFRENCE

Witajcie kochani ? dziś kolejny numer na naszej liście TOP10 czyli numer 5 – ogłowie anatomiczne. Mój wybór zdecydowanie padł na francuską markę Dy’on – jeżeli masz konia, który jest wrażliwy i ma problemy z np. z kręgosłupem to ogłowie rozwiąże Twoje problemy. Wiele osób na zawodach zadawało mi pytania: „Co to za ogłowie?”, „Dlaczego ma tak odsunięty zagłówek?”, „Czemu to służy?”. W dzisiejszym poście śpieszę Wam z odpowiedziami na te pytania. ?

Podobny obraz
Zacznijmy od tego, że zauważyłam pierwsze takie ogłowia na zagranicznych zawodach i zaciekawił mnie ich wygląd, więc postanowiłam się dowiedzieć czemu to służy. Otóż konie maja bardzo unerwioną potylicę i niektórym koniom, ucisk jaki powoduje normalne ogłowie, przeszkadza, przy czym powoduje też usztywnienie. Większość moich koni nie ma tego problemu, ale po konsultacji z masażystką Martyną Białek ( która w sezonie dba o moje konie) zdecydowałam się na zakup tego ogłowia dla jednego z koni, ponieważ wykazywał pewną sztywność w potylicy.
Sprzęt przyszedł do mnie bardzo szybko, a do ogłowia był dołączony pokrowiec. Dodam, że miałam do także wyboru wodze. O wiele bardziej komfortowe są dla mnie wodze gumowe, ale często wybieram wodze parciane, ze względu na to, że posiadają one stopery. W tym przypadku bardzo spodobało mi się to, że w firmie Dy’yo wodze gumowe też je mają, dlatego zdecydowałam się finalnie na gumowe.  W Polsce niewiele sklepów ma w swojej ofercie sprzęt tego typu. Z reguły dostępne jest ogłowie z odsuniętym zagłówkiem marki Stubben, które wizualnie nie przypadło mi do gustu. Dlatego polecam sklep Picador gdzie udało mi się dostać to, co potrzebowałam ?

ogłowie 2

 

ogłowie 8

http://picador24.pl/kon-w-pracy/Ogłowia-Dy’on/Double-bridle-dressage-noseband

Moje ogłowie jest rozmiaru COB, ale do wyboru są inne rozmiary, a Dy’on charakteryzuje się bardzo duża rozmiarówką i muszę powiedzieć że pomimo, że mój koń jest duży, COB leży na nim idealnie. Jeśli chodzi o działanie to muszę powiedzieć, że różnice czuć wyraźnie  i zdecydowanie polecam ten sprzęt. Odkąd zaczęłam w nim jeździć koń jest o wiele luźniejszy i przyjemniejszy do jazdy?

Ogłowie wykonane jest z miękkiej skóry, ale polecam przed pierwszym użyciem naoliwić je i zostawić na kilka dni, aby skóra czasem nie popękała. Muszę przyznać, że bardzo podobają mi się złote elementy tego ogłowia jak i biała nitka, którą zostało one przeszyte.

Podsumowując, nasz numer 5 na liście Top 10 jest dobrym wyborem dla koni z pewnymi sztywnościami. Dla mojego konia się sprawdził, ale przed zakupem polecam  skonsultować się z masażystą bądź fizjoterapeutą dla koni, ponieważ wydatek jest dość spory (ok. 1500zl ), a nie zawsze uzasadniony ?

Pozdrawiam Was ciepło i do usłyszenia 🙂

Pytania i opinie piszcie w komentarzach – mam nadzieję, że post będzie przydatny.

ogłowie 7

 

Możesz również lubić

4 comments

Odpowiedź

Super ?

Odpowiedź

Fajny post, ale cena tego ogłowia dość wysoka – może jest jakaś tańsza wersja ?

Odpowiedź

Hej, jaki związek ma ten rodzaj ogłowia z kręgosłupem? Wydaje mi się, że mogłoby ono być dobrym rozwiązaniem dla mojego konia, bo ma on problemy z plecami + jest dosyć nerwowy, a słyszałam, że poprzez to, że ono nie uciska koni, mogą być spokojniejsze. Słyszałaś też taką teorię? Twój koń się jakoś zmienił pod siodłem? Pozdrawiam Cię!

Odpowiedź

Hejka oglowie do którego dałaś link jest oglowiem na 2 wedzidla. Używasz na nim jednego czy 2 ? Myślisz, że będzie to odpowiednie oglowie dla młodego konia dopiero zaczynajacego pracę pod siodłem ? Czy najpierw lepiej sprawdzić z standardowym nagłówkiem ? Pozdrawiam 🙂

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany Required fields are marked *


*