ZAWÓD GROOM ! + FILM NA YOUTUBIE

Post ten dedykuję wszystkim osobom, które chciałyby pracować przy koniach, które szukają opiekunów dla swoich koni oraz tym, którzy są ciekawi jak wygląda ten zawód.

.
118

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

Groom czyli opiekun koni. Osoba, która jest jednym z najważniejszych filarów każdej stajni – nie tylko dba o dobre samopoczucie koni, ale też dba o ich zdrowie, kondycje i trening – czyli jednym słowem ludzie bez których niemożliwy jest jakikolwiek sukces. Jest to odpowiedzialny zawód, który wymaga poświęcenia. Jak w każdej pracy przy zwierzętach trzeba być bardzo dyspozycyjnym, w szczególności kiedy są wyjazdy na zawody, czasem tydzień po tygodniu- jednym słowem zawód ten powinni wykonywać tylko miłośnicy i pasjonaci koni.

13

11

8

U nas w stajni są dwie osoby, zatrudnione na tym stanowisku, są to dwie dziewczyny: Ola i Maria. Pierwsza z nich, czyli Ola bezpośrednio pracuje ze mną, wyjeżdża na zawody, a do jej obowiązków należy opieka nad końmi, ale również dbanie o wszystkie kwestie organizacyjne- czyli pilnowanie wszystkich terminów, dostawy paszy, kowala, weterynarzy i zgłoszeń na zwodach, bez niej zdecydowanie nie dałabym rady. Drugą osobą, która obecnie ze mną pracuje jest Maria, która dźwiga cały ciężar pracy w stajni kiedy jestem na zawodach. Maria ma bardzo dobre podejście do koni – to ona w dużej mierze zajmuje się źrebakami , które od początku trzeba dobrze prowadzić. Oczywiście kiedy jesteśmy na miejscu dziewczyny wymieniają się miedzy sobą obowiązkami w stajni. Myślę, że już po tych kilku zdaniach widzicie jak wymagająca jest ta praca, dodatkowo bardzo dużą role gra poczucie estetyki, na przykład przy zaplataniu koni.

14

22

12

7

Za równo praca opiekunów w stajni jaki i na zawodach jest tak samo wartościowa, bardzo ważne jest aby utrzymać w całej stajni porządek, a na zawodach wokół boksów i w pace, w obu przypadkach to nie jest łatwe przy dużej ilości sprzętu i obowiązków. W tym zawodzie kluczowa jest punktualność, gdyż na zawodach nie ma czasu na spóźnienia i nie dociągnięcia, a w stajni, również zawsze wszystko musi być na czas. Groom, powinien mieć chociaż prawo jazdy kat. B, im większe ma umiejętności i doświadczenie w prowadzeniu tym lepiej, ma to duże znaczenie przy wynagrodzeniu. Coraz cześciej stajnie poszukują pracowników ze znajomością języków obcych, wiąże się to z coraz większą obecnością polskich zawodników na międzynarodowych arenach, gdzie trzeba wszystkie formalności załatwiać zazwyczaj po angielsku lub niemiecku. W tej pracy bardzo ceni się osoby, które umieją dobrze jeździć konno, ale też lonżować, czyli ogółem pracować z końmi. Jak widzicie jest wiele cech i umiejętności, które powinna taka osoba posiadać, dlatego bardzo trudno znaleźć osoby kompetentne, do tego zawodu.

21

26

15

Podsumowując – należny bardzo staranie dobierać kadrę, która pracuje przy koniach, w szczególności  opiekunów, którzy codziennie mają pod swoją opieką często bardzo wartościowe konie. Ich profesjonalizm i umiejętności często zadecydują o przebiegu danej sytuacji. Na rynku jest bardzo wiele osób uważających, że potrafi zajmować się końmi, ale w rzeczywistości nie mają o tym zielonego pojęcia – dlatego warto sprawdzić kwalifikacje i powód dla , którego dana osoba zakończyła współpracę z wcześniejsza stajnią.

Dajcie znać jakie Wy macie w tej kwestii doświadczenia , czy trudno Wam było znaleźć taka osobę i czy macie jakieś spostrzeżenia na co warto zwrócić uwagę.

I dziękuje Oli i Marii za udział w sesji, a już nie długo relacja z Silesi 🙂

OUTFIT

bryczesy: Cavalleria Toscana, Pikeur

koszulki: klubowe firmy Torpol dla Lehmann Sport Horses,

trampki: Converse

Oto filmik z naszego ostatniego treningu w Krzepielowie 🙂 EQUESRTIAN LIFESTYLE ! Zapraszam 🙂

Możesz również lubić

10 comments

Odpowiedź

Fajnie opisane ! Uwielbiam takie posty 🙂

Odpowiedź

Świetny wpis 🙂
Czy mogłabyś napisać coś o butach ? Jakie firmy polecasz i jakie sie u ciebie sprawdziły sztylpy i sztyblety ?

Odpowiedź

Pewnie ?

Odpowiedź

Świetny post 🙂 Mam znajomą która interesuje się końmi i na pewno polecę jej twój blog 🙂
Super zdjęcia 🙂

Pozdrawiam!

Odpowiedź

ja bym chciała umieć jeździć konno.
agnieszka-gromek.blogspot.com

Odpowiedź

bardzo ciekawy blog i fajny sposób prowadzenia 😉 można się dużo dowiedzieć o Tobie i Twoich hobby
zapraszam na mój, chociaż dopiero zaczynam ^^
http://xpvulinkvx.blogspot.com/

Odpowiedź

Jakie średnio wynagrodzenie można dostać w zawodzie groom ? 😀

Odpowiedź

To zależy od pracodawcy,a przede wszystkim od kwalifikacji – pensje są bardzo różne 🙂

Odpowiedź

Super, że trafiłaś na fajne osoby !

Odpowiedź

Bardzo fajny post – czekam na kolejny 🙂 Super zdjęcia i filmik.

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany Required fields are marked *


*