JEŹDZIECKIE RADY 0
18.jpg

Każdy z nas, czy to osoba z jeździectwa czy z poza, doznała momentów kryzysowych w swojej karierze, oczywiście takie miałam również ja. Jeździectwo to bardzo specyficzna branża, rozwoju nie da tak łatwo ocenić na pierwszy rzut oka, jak np. w finansach. Często wyniki w zawodach nie odzwierciedlają postępów jakie robimy. Dzieje się tak, gdyż w jeździectwie mamy do czynienia z istotą żywą, a nasze wyniki są uwarunkowane samopoczuciem i przygotowaniem nie tylko naszym, ale też naszego konia. Dlatego pojawia się pytanie, jak zmotywować się do dalszej pracy skoro czasem nam nie wychodzi? 

Chciałabym się z Wami podzielić moimi radami, które bazuje na swoich doświadczeniach:

Po pierwsze

Zacznij od swojego nastawienia. Moim zdaniem jest to klucz do sukcesu. Na początku mojej kariery nie przywiązywałam wagi do własnego samopoczucia psychicznego i często złe nastawienie przechodziło na moje konie. Dlatego ani ja, ani one nie dawały z siebie 100% podczas startów. Oczywiście nie mylcie dobrego nastawienia, byciem zarozumiałym, zbyt pewnym siebie i sądzeniem, że na pewno wszystko przebiegnie po naszej myśli, bo to zupełnie dwie różne rzeczy. Dobre nastawienie pomaga, ale zawsze musimy też brać pod uwagę inne czynniki.


Po drugie 

Otaczaj się ludźmi, którzy w Ciebie wierzą i dają Ci pozytywną energię. Czasami zadajemy się z osobami, które z gruntu ciągną nas w dół- często robią to podświadomie. Ma to jednak ogromny wpływ na naszą motywację i rozwój, dlatego wybieraj znajomych oraz ludzi z którymi pracujesz świadomie i rozsądnie. Jeśli nie masz takiej możliwości wyboru towarzystwa, zacznij od rozwóju online, gdzie znajdziesz wiele materiałów motywacyjnych. Poprawić humor i zmotywować do pracy mogą na nawet stories naszych ulubionych influencerów- pod warunkiem, że są to też pozytywne osoby. 


Po trzecie 

Postaw na rozwój! Jest to oczywiście szeroko rozumiane pojęcie, ale mam tu na myśli np. treningi wyjazdowe. Bardzo ważne aby raz na jakiś czas dostać wskazówki i uwagi od innego trenera. Wiadomo, że każda osoba ma zupełnie inny punkt widzenia, dlatego warto. Bierz udział w szkoleniach- nawet teraz są dostępne wydarzenia online i kursy, dzięki którym poszerzamy naszą wiedzę. 

Dla osób, które mówią po angielsku, polecam portal noellefloyd.com, gdzie są lekcje, wywiady i wiele przydatnych, jeździeckich artykułów. 


Po czwarte 

Zawsze miej cele, tylko pamiętaj, aby były one realne. Marzenia marzeniami, ale ambicje często przerastają nasze możliwości, co zauważyłam jeszcze bardziej demotywuje. Być może macie inne zdanie, ale ja zawsze staram się stawiać sobie cele krótkoterminowe, jak i długoterminowe. Codziennie raczej skupiam się na wykonywaniu zadań i osiąganiu tych mniejszych celi, ale mam świadomość, że mogą one mnie doprowadzić i zbliżyć do tych, które są aktualnie moimi marzeniami.  


Po piąte

Dostrzegaj małe rzeczy i ciesz się z nich. Czasami zapominamy ile już w swojej karierze osiągnęliśmy i co tak naprawdę mamy. Dlatego np. zamiast narzekać na swojego konia, spróbuj znaleźć sposób jak łatwiej się z nim porozumieć. Ciesz się nawet z małych postępów w nauce. Zawsze zastanów się i szukaj przyczyny problemu, jeśli jest to np. problem z prowadzeniem konia w parkurze, może zmiana wędziła będzie dobrym rozwiązaniem? 

Ostatnia rada

Planuj! Zacznij od zrobienia planu i realizuj go na bieżąco. Ja zazwyczaj zapisuję sobie wszystko notatkach, ale jest wiele świetnych aplikacji, które przypominają nam o rzeczach do zrobienia. Możesz również zapisywać sobie plany na tablicy, czy też w notatniku, w zależności co Ci najbardziej pasuje, ale pamiętaj, żeby też uwzględnić w tym wszystkim czas na odpoczynek :) 


Podsumowując dzisiejszy wpis. Chciałabym podkreślić to, aby na co dzień wykorzystywać wiedzę, którą już posiadamy. Próbować w pracy z naszymi końmi nowych rozwiązań- uczyć się na błędach, ale co najważniejsze wyciągać z nich wnioski.


Jeśli macie jakieś pytania, oczywiście znajdziecie mnie na moim Instagramie @dalialehmann lub grupie Equestrian Lifestyle by Dalia LehmannTagi: Praca z koniem, motywacja w jeździectwie, rady jeździeckie, pomoc w treningu koni, nastawienie psychiczne jeźdźców, psychika w jeździectwie, wiedza 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium