NAPIERŚNIK- JAKI WYBRAĆ? 1
4.jpg

W odpowiedzi na Wasze liczne pytania dotyczące sprzętu- dziś post o napierśnikach. Jaki wybrać, gdzie kupić i za ile? Napierśniki to części sprzętu, która pomaga pozostawać siodłu we właściwym miejscu, czasami jest niezbędna do poprawnego dopasowania siodła.

Każdy wie i widzi, że rodzajów napierśników dostępnych na rynku jest mnóstwo. Różne modele, kolory, materiały z których są wykonane. Niektóre z nich mają wytoki- dwa w jednym. Zadaniem wytoku jest stabilizowanie kontaktu- ręka jeźdźca – wędzidło. Ale dzisiaj o wytoku nie będę dużo mówić, gdyż stwierdziłam, że przygotuję o tym osobny wpis.

Zadaniem napierśnika o którym wcześniej wspominałam jest utrzymywanie siodła we właściwym miejscu na grzbiecie konia.

Dlatego zawsze należy pamiętać, że najpierw najlepiej upewnić się, czy siodło w którym jeździmy jest odpowiednio dopasowane d0 grzbietu naszego konia. Napierśnik może pomóc nam w lekkiej korekcie, ale i tak nic nie zastąpi wizyty saddle – fittera, który pomoże dopasować siodło tak by nie robiło krzywdy naszemu koniowi. W tym celu polecam Wam skontaktować się z Panem Stanisławem Byszewskim z firmy Devoucoux.

Również polecam Wam obejrzeć filmik na moim kanale o siodle szytym na miarę– które zostało wykonane specjalnie na moje zamówienie.

Kiedy już jesteśmy pewni, że siodło jest odpowiednio dopasowane to możemy zająć się dopasowaniem odpowiedniego napierśnika, który też potrafi dopełnić wygląd całego konia i zrobić efekt wow.

Oto kilka rodzajów:

1. Zacznijmy od tych najprostszych nazywanych ‚paskami napierśnikowymi’ lub ‚napierśnikami dwupunktowymi’. Jest to pas wykonany ze skóry lub elastycznego materiału, który dopinamy po obu stronach siodła.

Zobaczcie sami, oto kilka propozycji zakupu:

http://equi-fashion.pl/pl/napiersniki/1578-napiersnik-amsterdam-kentaur-2080000008129.html#/27-rozmiar-full/25-kolor-black

Cena: 185 zł- ja właśnie tego modelu napierśnika często używam na co dzień w stajni.

Tak wygląda u mnie ten napierśnik jest czarno-brązowy i w zależności do czego mi pasuje zmieniam strony.

Kolejne propozycje:

https://www.mksklep.pl/prestige-napiersnik-d21-p-5382.html

Cena: 390 zł

https://www.pegazshop.pl/elastyczny-pasek-napierśnikowy-horze-czarny-2335.html#

Cena: 189 zł

2. Są również napierśniki ‚trzypunktowe’ dopinane z dwóch stron siodła i podpinane pod popręgiem z opcją wytoku lub bez, który można swobodnie odpiąć w razie potrzeby.

Tak wygląda nasz Necanto w takim napierśniku:

A to starsze zdjęcie z mojego archiwum, Little Man podczas zawodów w Arezzo.

????

https://www.gnl.pl/dla-konia/leather-articles/martingales-and-breastplates/napiersnik-skokowy-daw-mag.html

Cena: 343 zł

https://www.devoucoux.com/uk/en/boutique/produit/3-point-elastic-breastplate#.XJUbZ6TTmaM

Cena: 260£

3. Napierśniki ‚czteropunktowe’ i ‚pięciopunktowe’, które umożliwiają najbardziej precyzyjne dopasowanie i regulację. Jak sama nazwa mówi podpinamy je w czterech lub w pięciu punktach.

https://eu.cwdsellier.com/gb/tack/92-adjustable-bridge-breastplate.html

Cena: 280€

Kolejny napierśnik jest zdecydowanie moim ulubionym modelem:

https://www.devoucoux.com/uk/en/boutique/produit/kolibri-jumping#.XJUejqTTmaM

Cena: 260£

A tu, znalazłam na internecie tańszą wersję, jeśli ktoś ma mniejszy budżet na napierśnik. Nie miałam jednak okazji przetestować tego produktu, więc nie mogę Wam powiedzieć jak się sprawuje podczas użytkowania.

http://cordeo.pl/napiersniki-i-wytoki/579-napiersnik-5-punktowy-z-wytokiem-kavalkade-caya.html

Cena: 359 zł

Oprócz takiego wyboru napierśników mamy również wybór koloru skóry, przeszyć, koloru nici, futerka bądź jego brak. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Pamiętajcie, że każdy koń ma inną budowę i powinniśmy obserwować w czym nasze konie czują się najlepiej. Szczególnie widać to po ruchu konia, czy czuje się swobodnie, czy jednak coś go krępuje.

Co ja Wam mogę polecić z doświadczenia i z tego co noszą moje konie są to zdecydowanie napierśnikifirmy Devoucoux jak i Cwd. Ich sprzęt charakteryzuje się doskonałej jakości skórą i niesamowitym wyglądem, a przede wszystkim co jest dla mnie bardzo ważne znakomicie spełniają swoją funkcje.

Oczywiście żeby długo utrzymać nasz sprzęt dobrej kondycji ważne jest żeby odpowiednio o niego dbać jak o każdy inny element ‚garderoby’ konia. Szczególnej uwagi wymagają właśnie te wykonane ze skóry.

Zdrowie i dobre samopoczucie konia zawsze powinno być dla nas priorytetem dlatego jeśli widzicie, że siodło nie pozostaje na odpowiednim miejscu podczas treningu zanim kupicie napierśnik poproście o opinię osobę wykwalifikowaną do oceny stanu siodła, bo w większości przypadków to właśnie w jego złym dopasowaniu tkwi problem.

Kiedyś na otwartym Pucharze Polski Dzieci, miałam bardzo niemiłe doświadczenie związane z napierśnikiem. Podczas przejazdu na Little Manie zerwał mi się 3-punktowy napierśnik, szczerze mówiąc nie pamiętam jakiej był marki- ale z pewnością nie była to skóra najwyższej jakości. Finalnie kosztowało mnie to koło, które musiałam zrobić i wtedy straciłam szansę na medal. Patrząc wstecz wiem, że napierśnik mógł być dobrany lepiej do potrzeb konia. Dlatego przestrzegam Was, żebyście czasem nie popełnili podobnego błędu i ostrożnie wybierali sprzęt dla swoich wierzchowców

????

Zdjęcie z tego przejazdu:

Ja oczywiście jak zawsze zapraszam Was na wszystkie moje Social Media, gdzie możecie obserwować jakiego sprzętu używam na moich koniach, a szczególnie zapraszam Was na mój kanał YouTube- Dalia Lehmann. gdzie ostatnio pojawił się film z treningu Nadii, a już niedługo możecie wypatrywać kolejnego.

Instagram- Dalia Lehmann @dalialehmann

Nowości dotyczące mojej marki znadziecie na proilu @designby_dalia

YouTube- Dalia Lehmann LINK

Grupa na Facebooku- Equestrian Lifestyle by Dalia Lehmann

__________________________________________________

Bardzo Wam dziękuję za tak miły odzew pod każdym nowym postem. Jak zawsze w przygotowaniu pomagała mi Marta, której bardzo dziękuję. Do usłyszenia już niedługo!

????

Bardzo dziękuję za przepiękne zdjęcia, Ewa Imielska, Asia Bręklewicz, Equista, KadraSkoki.pl, Świat Koni M&R Photo oraz Karol Rzeczycki

????

Komentarze do wpisu (1)

13 października 2023

Synthetic dreads, wool dreads http://pint77.com/ Women's Linen clothing brand, Polymer clay stamps, Custom cookie cutters. Custom Large Halloween Cliparts SVG, PDF, Jpg, Png and Much More

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium