RODZAJE OSTRÓG 0
28.jpg

Zdjęcie powyższej zostało zrobione podczas CSI3* w Olomouc 2019 (CZE), jak już pewnie wiecie to jedne z moich ulubionych miejsc do startów. A ostrogi na zdjęciu nadal są jednymi z najbardziej użytkowanych przeze mnie w stajni! Taki krótki wstęp ode mnie i zapraszam na dalszą część artykułu! Dalia :)Pewnie każdy robiąc zakupy w sklepie jeździeckim zwócił uwagę jak wiele rodzajów ostróg leży na półkach. Zastanawialiście się kiedyś od czego zależy długość, grubość i ogólna różnica w ich zakończeniach.

Już spieszymy Wam z pomocą i wyjaśnieniem najpopularniejszych rodzajów używanych przez jeźdźców na parkurach, ale zanim, omówmy sobie szybko budowę każdej ostrogi. Część otaczająca but nazywana jest kobłąkiem, dalej jest szyjka, której pełna nazwa to szenkiel, a na końcu znajduje się główka. Długoś szyjki i grubość główki może różnić się od preferencji jeźdźca oraz potrzeb konia. 


Warto również dodać, że ostrogi są pomocą jeździecką i używamy ich tylko wtedy kiedy dany koń tego potrzebuje. Jeśli nie jesteśmy pewni zawsze można skonsultować się z osobą bardziej od Nas doświadczoną w sprawie doradzenia czy powinniśmy ich używać i jeśli tak to jaki wybór podjąć. 

Przejdźmy w takim razie dalej i powiem teraz kilka słów o rodzajach ostróg.

Zacznijmy od najbardziej klasycznych jakimi są ostrogi ze szpicem kulkowym. Są to ostrogi o najdelikatniejszym działaniu i od nich powinno się zacząć przygodę z tą pomocą. W zależności od potrzeb możemy dobrać odpowiednią długość szyjki oraz grubość główki. 

Kolejne to ostrogi z ostrzejszym zakończeniem, które tak samo jak w przypadku poprzednich możemy dostosować długością do potrzeb jeźdźca oraz konia. Ich działanie jest mocniejsze od ostróg z kuleczką. 

Następne to ostrogi z dyskiem, który przesuwa się przy kontakcie z końską skórą. Dysk jest ruchomy i ma łagodne krawędzie przez co możemy być pewni, że poprawnie użyte nie zrobią krzywdy pod warunkiem, że umiemy och używać.

Występują też ostrogi z ruchomymi rolkami metalowymi, które mają mocniejsze działanie i gumowymi o działaniu lżejszym. Rolki te również są elementem ruchomym przesuwającym się po boku konia. 

Wymienione tu rodzaje ostróg to chyba najbardziej popularne wśród jeźdźców, ale niech nie zmyli Was to, że każdy ma takie same! Producenci oferują bardzo szeroką ofertę dodatków, nakładek, i ozdób którymi możemy dopasować tą pomoc do swojego stylu więc wcale nie musi być nudno! Zaczynając od różnych pasków, ozdobnych diamencików po różne kolory metali z jakich wykonane są ostrogi. 

Oczywiście, pamietajmy też, że ostrogi to nie zawsze dobry wybór. Niektóre konie dużo lepiej funkcjonują bez nich. 

 

A Wy używacie ostróg? Jeśli tak to jakich i czy postawiliście na klasykę czy zaszaleliście z personalizacją?

Ja jak zawsze serdecznie zapraszam Was do odwiedzenia wszystkich Naszych social mediów oraz sklepu gdzie bardzo chętnie, zawsze służą Wam pomocą i radą! 

Zapraszam Was także do bycia aktywnym bo wszystko co tworzymy robimy z myślą o Was dlatego koniecznie dawajcie znać o swoich pomysłach i sugestiach. Do usłyszenia :)

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium